Make your own free website on Tripod.com

INSTITUT TADBIRAN AWAM NEGARA
KAMPUS WILAYAH UTARA
SUNGAI PETANI
KEDAH

TEL : 604-4218321   FAKS : 604-4214489

 

 

YANG DIPERTUAN AGONG

YANG DIPERTUAN AGONG PERTAMA

Al-Marhum Tuanku Abdul Rahman Ibni Al-Marhum Tuanku Muhammad
Negeri: Negeri Sembilan Darul Khusus
Tempoh: 31 Ogos 1957 - 1 April 1960

 

YANG DIPERTUAN AGONG KEDUA

Al-Marhum Tuanku Hisamuddin Alam Shah Al-Haj Ibni Al-Marhum Sultan Alaiddin Sulaiman Shah
Negeri: Selangor Darul Ehsan
Tempoh: 14 April 1960 -1 September 1960

 

YANG DIPERTUAN AGONG KETIGA

Al-Marhum Tuanku Syed Putra Ibni Al-Marhum Syed Hassan Jamalullail
Negeri: Perlis Indera Kayangan
Tempoh: 21 September 1960 - 20 September 1965

 

YANG DIPERTUAN AGONG KEEMPAT

Al-Marhum Tuanku Ismail Nasiruddin Shah Ibni Al-Marhum Sultan Zainal Abidin
Negeri: Terengganu Darul Iman
Tempoh: 21 September 1965 - 20 September 1970

 

YANG DIPERTUAN AGONG KELIMA

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Al-Sultan Almu'tasimu Billahi Muhibbuddin Tuanku Alhaj Abdul Halim Mu'adzam Shah Ibni Al-Marhum Sultan Badlishah
Negeri: Kedah Darul Aman
Tempoh: 21 September 1970 - 20 September 1975

 

YANG DIPERTUAN AGONG KEENAM

Al-Marhum Tuanku Yahya Petra Ibni Al-Marhum Sultan Ibrahim
Negeri: Kelantan Darul Naim
Tempoh: 21 September 1975 - 30 Mac 1979

 

YANG DIPERTUAN AGONG KETUJUH

Kebawah Duli Yang Maha Mulia Sultan Haji Ahmad Shah Al-Musta'in Billah Ibni Al-Marhum Sultan Abu Bakar Ri'Ayatuddin Al-Mu'Adzam Shah
Negeri: Pahang Darul Makmur
Tempoh: 26 April 1979 - 25 April 1984

 

YANG DIPERTUAN AGONG KELAPAN

Duli Yang Maha Mulia Baginda Sultan Iskandar Ibni Al-Marhum Sultan Ismail
Negeri: Johor Darul Ta'zim
Tempoh: 26 April 1984 - 25 April 1989

 

YANG DIPERTUAN AGONG KESEMBILAN

Duli Yang Maha Mulia Sultan Azlan Muhibbuddin Shah Ibni Al-Marhum Sultan Yussuf Izzuddin Shah Ghafarullahu-lah
Negeri: Perak Darul Ridzuan
Tempoh: 26 April 1989 - 25 April 1994

 

YANG DIPERTUAN AGONG KESEPULUH

Duli Yang Maha Mulia Tuanku Ja'afar Ibni Al-Marhum Tuanku Abdul Rahman
Negeri: Negeri Sembilan Darul Khusus
Tempoh: 26 April 1994 - 25 April 1999

 

YANG DIPERTUAN AGONG KESEBELAS

Al-Marhum Sultan Salahuddin Abdul Aziz Shah Alhaj Ibni Al-Marhum Sultan Hisamuddin Alam Shah Alhaj
Negeri: Selangor Darul Ehsan
Tempoh: 26 April 1999 - 21 November 2001

 

YANG DIPERTUAN AGONG KEDUABELAS

Duli Yang Maha Mulia Tuanku Syed Sirajuddin Putra Jamalullail Ibni Al-Marhum Tuanku Syed Putra Jamalullail
Negeri: Perlis Indera Kayangan
Tempoh: 24 April 2002 - Sekarang

 

PERDANA MENTERI MALAYSIA

PERDANA MENTERI MALAYSIA PERTAMA

Nama: Y.T.M. Tunku Abdul Rahman Putra Alhaj
Tarikh Memegang Jawatan: 31 Ogos 1957 - 21 September 1970

 

PERDANA MENTERI MALAYSIA KEDUA

Nama: Y.A.B. Tun Abdul Razak Bin Hussain
Tarikh Memegang Jawatan: 22 September 1970 - 13 Januari 1976

 

PERDANA MENTERI MALAYSIA KETIGA

Nama: Y.A.B. Tun Hussein Bin Dato' Onn
Tarikh Memegang Jawatan: 14 Januari 1976 - 15 Julai 1981

 

PERDANA MENTERI MALAYSIA KEEMPAT

Nama: Y.A.B. Tun Dr. Mahathir Bin Mohamad
Tarikh Memegang Jawatan: 16 Julai 1981- 31 Oktober 2003

 

PERDANA MENTERI MALAYSIA KELIMA

Nama: Y.A.B. Dato' Seri Abdullah Bin Hj. Ahmad Badawi
Tarikh Memegang Jawatan: 1 November 2003 - Sekarang